VİDEOLAR


HAYVANCILIK PANELİ

JavaScript is disabled!
To display this content, you need a JavaScript capable browser.

YOLBOYU PROGRAMI

KİVİDE KIŞLIK BUDAMA

BAV SUNU FORMATIÇKS BİLGİ

resmigazete

ebordro

tarimtv

cks

turkvet

İLİMİZDEN

kbs1

HAVA DURUMU
TRABZON
Anket
Web Sitemiz Hakındaki Görüşleriniz
 
ZİYARETCİ
Şu anda 8 konuk çevrimiçi

İlimizde düzenlenen 4. Dönem BAV toplantısı 09 Kasım 2012 Cuma günü Arsin İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün ev sahipliğindeYeşilyalı Pehlivanoğlu tesislerinde yapılmıştır. Toplantıya Arsin Kaymakamı Salih ALTUN,İl Müdürü Sabri TOPBAŞ, İl Müdür Yardımcıları,Şube Müdürleri ve 17 İlçe Müdürleriyle birlikte konu uzmanları katılım sağlamıştır.
Toplantıda söz alan Arsin Kaymakamı Salih ALTUN, eski bir tarımcı olduğunu,ülke tarımının geliştirilmesi için tarıma ve tarımcıya çok önem verilmesi gerektiğini, bunun şart olduğunu ve bu konuda kurum olarak gerekli katkı ve katılımı yapabileceklerini vurgulayarak,toplantının verimli geçmesini diledi.
Açılışta söz alan İl Müdür Vekili Mustafa MAZLUM İlçe Kaymakamına organizasyondan dolayı teşekkür ederek toplantı gereği gündemegeçildi.

Devamını oku...

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından %50 hibe destekli uygulanmakta olan Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında 7. etap ekonomik yatırımlara yönelik 22 projebaşvurusu yapılmıştır. İlgili tebliğe göre teslim alınan bu projelerin değerlendirilmesi amacıylaoluşturulan İl Proje Değerlendirme Komisyonu07.11.2012 tarihinde saat:10:00’daVali Yardımcısı Abdurrahman KOÇOĞLU’nun başkanlığında İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü binasının 2. katında bulunan toplantı salonunda toplanmıştır. Projelerin tebliğ kapsamında süresi içinde değerlendirilmesi için çalışmalara başlanmıştır. Komisyona gelen 22 projenin hepside birbirinden değerli projeler olduğunu ifade eden Sayın KOÇOĞLU bu projeler sayesinde Trabzon İlinde tarımsal sanayinin gelişmesine katkı sağlayacak ve istihdam oluşturulacaktır dedi.Daha sonra söz alan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdür Vekili Mustafa MAZLUM İlimizde zor şartlarda tarımsal yatırım yapan küçük ve orta boy işletmelerin sayısının az olduğunu ifade etti.

Devamını oku...

 

alt alt2012 yılı yaz dikimi olarak İl Özel İdaresi Bütçesinden satın alınan 140.000 adet ve DOKAP kapsamından satın alınan 169.000 adet Fortuna ve festival çeşidi frigo çilek fideleri  Merkez, Akçaabat, Beşikdüzü, Çarşıbaşı, Düzköy, Tonya  ve Vakfıkebir İlçelerinde üreticilere dağıtılmıştır. Böylece İlimizde Çilek yetiştiriciliği 382 dekar alana ulaşmıştır.
Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Edip BİRŞEN, Üreticilere dağıtılan frigo çilek fideleri ile yaklaşık 77 dekar çilek bahçesi oluşturulmuştur. Daha önceden ilan ettiğimiz projeye başvuran üreticilerimizin bahçeleri tespit edilip, toprak tahlilleri yapılarak teknik elemanlarımız tarafından kontrol edildikten sonra bahçesi uygun olan üreticilerimize  1-3 dekar arasında çilek bahçesi tesis edilmiştir. dedi.

Yaz dikiminde kullanılan frigo fidelerden dekara 4000 adet kullanılmaktadır. Yetiştirme Bölgesi ve bakım şartlarına bağlı olarak bu dikimden dekara 3-8 ton ürün alınabilmektedir.
Kurulan bahçeler 2013 yılı bahar ayında ilk meyvelerini vermeye başlayacaklardır. Bu proje ile ilimizde 2013 yılı çilek üretiminin normal şartlarda yaklaşık 1000 - 1100 ton civarında olacağı tahmin edilmektedir. Bu projeyle çiftçilerimizin hem alternatif ürünlere yönelmeleri sağlanmakta hem de gelir seviyelerinin arttırılması amaçlanmaktadır.

Devamını oku...

 

alt   Trabzon İl Tarım Müdürü Bektaş ERDOĞAN  Türkiye Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeline Göre 2011 Yılı Ürünü Yağlı Tohumlu Bitkiler, Hububat ve Baklagil Fark Ödemesi Desteğine İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı Uygulama Tebliği Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini, Tarımsal Destekleme ve Yönlendirme Kurulu tarafından, 2011 yılı ürünü fark ödemesi desteği miktarı kilogram başına dane mısır için 4 Kr, kuru fasulye için 10 Kr olarak belirlendiğini ifade etti.Ayrıca ERDOĞAN; 
 
Fark ödemesi desteğinden yararlanmak isteyen üreticilerin, Dane mısır için 31.10.2011, kuru fasulye için 15.11.2011 tarihi mesai bitimine kadar 2011 yılına dair ÇKS başvurularını bağlı bulundukları İl/İlçe Müdürlüklerine yapmaları gerekmektedir dedi ve şöyle devam etti.

     

Devamını oku...

 

alt   İl Tarım Müdürü Bektaş ERDOĞAN yaptığı açıklamada fındık üreticilerine seslenerek Kozalak Akarı (mantar) mücadelesini ihmal etmemelerini, teknik talimatlara uygun şekilde ilaçlamalarını zamanında yapmaları gerektiğini ifade etmiştir.
  
 İl Tarım Müdürü Bektaş ERDOĞAN, Her yıl fındık bahçelerinde önemli ölçüde zarar yapan fındık kozalak akarına karşı ilaçlı mücadeleye Trabzon ilimizde sahil kesiminde 12 Mayıs, orta kesimde 17 Mayıs, yüksek kesimde 25 Mayıs 2011 tarihlerinden itibaren başlanacağını belirterek, gözle görülemeyecek kadar küçük olan akarların, fındık bitkisinde mantar veya gül olarak tanınan kozalaklar oluşturduğunu , bu akarların, kışı kozalakların içerisinde geçirdiğini,. İlkbaharda sürgün ve meyve gözlerine girerek gözlerin şişmesine, Kozalak şeklini almasına ve dumura uğramasına  neden olduğunu ifade ederek gelecek yılın sürgün ve meyve oluşumunu engelleyerek verimi düşüreceğine dikkat çekerek  .  Her bir kozalak kaybedilmiş 1 meyve veya sürgün olacağını söyledi.

Devamını oku...

 

  Araklı İlçemizde Modern Hayvancılığı Geliştirme Projesi kapsamında Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı ile Ziraat Bankası A.Ş Genel Müdürlüğünün sözleşmesi gereği Tarımsal Üretime dair düşük faizli Yatırım ve İşletme kredisi kullandırılarak Araklı ilçesi Taşönü Köyünde Temel YAKUPÇEBİOĞLU na ait 20 başlık büyük baş hayvan işletmesi törenle açıldı.İşletmenin açılış törenine Vali yardımcısı Sayın Abdurrahman KOÇOĞLU, Araklı Kaymakamı Adnan TEZCAN, Araklı Belediye Başkanı Recep ÇEBİ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Md. Vekili Mustafa MAZLUM, Hayvan Sağlığı, yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü S.Hilal AKKAYA, İlçe Müdürü Bülent BAYRAK, Araklı Ziraat Bankası A.Ş. şube Müdürü Erhan AYDIN, işletme sahibi Yakup ÇELEBİOĞLU ve çok sayıda vatandaş katıldı.İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Bülent BAYRAK açılış töreninde işletme hakkında bilgi verdi. İşletmenin Ziraat Bankası İşbirliği kapsamında gerçekleştiğini, Ziraat Bankasından 5 (beş) yıllık 18 Ay ödemesiz %6 lık düşük faizle 68.000 TL kredi sağlanarak tamamlandığını belirtti. İşletmenin İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün vermiş olduğu tip projeye göre 250 m2 kapalı alanda kurulduğunu, kurulan ahır işletmesinin maliyetinin 100.000 TL olup işletme sahibi tarafından öz sermayeden karşılandığını, işletmeye teknik anlamda her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi ve hayırlı olması dileğinde bulundu.

Devamını oku...

 

alt alt“Doğu Karadeniz Bölgesinde Küçük Ölçekli Çiftçilerin Yaşam Seviyelerinin İyileştirilmesi DOKAP-TARIM Projesi” nde 14-18 Kasım 2011 tarihleri arasında gerçekleştirmek üzere 3D Uygulama ve İzleme Semineri Antalya İlinde başlamıştır. 
Açılış konuşmasını yapan İl Müdür Yardımcısı Osman Nuri BAKİ, Doğu Karadeniz Bölgesinde 90’lı yıllardan sonra Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerince fındık ve çayın yanında ek gelir getirici ürünlerin yetiştirilmesine yönelik çalışmaların başlatılarak ürün çeşitlendirme faaliyetlerine ağırlık verildiğini ifade etmiştir. DOKAP-TARIM Projesinin de bu aynı amaca odaklanarak, proje model ve yayım alanlarında üretici grupları oluşturarak,  çoklu tarım sisteminin yaygınlaştırılmasını hedeflemekte ve böylelikle hem ürün çeşitlendirilmesine katkı sağlamak hem de üretilen ürünlerin pazarlanması aşamasında çiftçi kültürünün gelişmesinde çok önemli katkılar sağlamaya devam ettiğini dile getirmiştir

Devamını oku...

 

alt   İl Tarım Müdürü Bektaş ERDOĞAN anneler günü münasebetiyle haftanın ilk mesai Müdürlükte çalışan beyan personele çiçek dağıtarak işe başladı. Mesaiye gelen ve masalarında çiçekleri gören bayan personel İl Müdürünün anneler gününü kutlamasından son derece memnun olduklarını belirttiler.
  
İl Tarım Müdürü Bektaş ERDOĞAN ayrıca İl Müdürlüğünün en genç annesi olan Çiğdem BAYRAKTAR’a bir buket çiçek takdim etti. Annelerin çok kutsal olduğunu ve ne yapılırsa yapılsın haklarını ödemenin mümkün olmadığını söyledi
 

Devamını oku...

 

alt    2.Karadeniz Tarım ,Hayvancılık ve Balıkçılık Fuarı Trabzon Dünya Ticaret Merkezinde açıldı.
  
Uluslararası  katılımlı 2. Karadeniz İpekyolu işadamları zirvesiyle eş zamanlı olarak açılan Tarım Fuarı yurt içi ve yurt dışından gelen işadamlarının akınına uğradı.
   
Başbakan Yardımcısı Sn.Hayati YAZICI ‘nın açılışını yaptığı fuara Trabzon Valisi Dr. Recep KIZILCIK, Trabzon Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi GÜMRÜKÇÜOĞLU, yurt içi ve yurt dışından Kamu Kurum ve  Kuruluşlarının yetkilileri Oda Başkanları, , işadamları, Tarım Şirketleri, Kooperatif ve Birlik Temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Devamını oku...

 
DUYURULAR
İŞLETME KAYIT BELGESİ -

17.12.2011 tarihinden önce Bakanlığımızdan Üretim izni veya Gıda SiciliBelgesi almış olan İşletmelerimizin belgelerinin geçerlilik süresi 31.12.2014tarihine kadar uzatılmıştır. İşletmelerimizin eski yönetmeliklerden gelen haklarını kaybetmemeleri için 31.12.2014 tarihine kadar İşletme Kayıt Belgesi Başvuru Beyannamesini doldurarak, eski belgelerini geri iade etmeleri ve söz konusu İşletme Kayıt Belgelerini almaları gerekmektedir.Ayrıca 27.11.2011 tarihinden önce Bakanlığımızdan herhangi bir belge almamış ancak İlgili Belediyeler ve Özel İdare Müdürlüklerinden Ruhsat almış olan işletmeler herhangi bir yasal yaptırıma düşmemeleri için 31.12.2014 tarihine kadar Bakanlığımıza müracaat etmeleri ve İşletme Kayıt Belgelerini almaları gerekmektedir.

İŞLETME KAYIT BELGESİSINAV -

TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK SINAVI 01 HAZİRAN 2014 TARİHİNDE ANKARADA YAPILACAKTIR...İL PROJE DEĞERLENDİRME KOMİSYONU -

İL PROJE DEĞERLENDİRME KOMİSYON ÜYELERİDESTEKLEME -

27.02.2014 tarih ve 28926 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2014/5 sayılı Mazot, Gübre ve Toprak Analizi Desteği Tebliği uyarınca 2013 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine(CKS) kaydını yaptırdığı halde mazot, gübre ve toprak analiz desteklemesine başvuruda bulunmayan çiftçilerimizin mazot, gübre ve toprak analiz destekleme başvuruları 21.03.2014 tarihine kadar uzatılmıştır. İlgili Tebliğ uyarınca; 2013 yılında CKS’ye Kayıtlı olmak şartıyla ilgili yılın Toprak Analiz Rapor Desteklemesi ve İdari hatadan kaynaklanan veri girişi düzeltilebilecektir. Çiftçilerimize önemle duyurulurTEŞVİK ÜRETİMİ ASKI LİSTESİ -

2013 MALİ YILI ÜRETİMİ TEŞVİK PRİMİ ASKI LİSTESİYAYINLARIMIZ

hizmet_index

yayinlar

dkpkadin_index

calistay_index

kkydplogo

calismak

calistay_index1

BİZDEN HABERLER

VEFAT


İl Müdürlüğümüz Çalışanlarından Vecihi ALTINKAYNAK'ın annesi vefat etmiştir.Cenazesi 11.04.2014 tarihinde Yomra Özdil beldesinde öğle namazına müteakiben defnedilecektir.Merhume rahmet arkadaşımıza başsağlığı dileriz...